“Den spanske stol”. Et par armstole af massiv eg, sæde og ryg af patineret kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 4, s. 66–69.
Arne Karlsen: “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, afb. s. 84–85.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret kernelæder med overfladeridser, mærker og skjolder. Den ene stol med defekt syning på ryg.
Moderne kunst og design, 25. september 2018