2131/857
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Et sæt på tre lænestole af eg, sæde samt ryg med vippefunktion betrukket med brunt skind. Model 4700. Formgivet 1965. Udført hos Fritz Hansen. (3)
Litteratur: Mobilia 1966, nr. 131
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger. hak. Skind med kraftig patina, pletter, smuds. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
61 bud