899/​1488

Tove Kindt-Larsen (f. 1906, d. 1994)

Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)

Et par unikke lænestole med stel af elm. Udskårne armlæn, tremmeryg. Løse, dybthæftede hynder i sæde samt ryg betrukket med rødstribet uld. Formgivet og udført ca. 1933–1940 hos snedkermester Gustav Bertelsen. (2)

Udført specifikt til Tove & Edvard Kindt-Larsens eget sommerhus “Kufferthuset” i Hornbæk, som blev opført 1933.

Proveniens: Tove & Edvard Kindt- Larsen, sidenhen nuværende ejer, som overtog “Kufferthuset” med det originale interiør i 1982. “Kufferthuset” har indtil nu kun haft disse to ejere.

Design, 10. december 2020

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag