1949/8691
Russisk ikon visende Ærkeengel omgivet af helgener, bl.a. Skt. Pavel, Skt. Aleksander og Skt. Nikito. I randen Ærkeengel og helgen. Øverst Kristus Pantokrator. Tempera på træ. 19. årh. 35,5×29,5.
Afslag på kanter. Mindre krakeleringer. Restaureret. Mindre afskalninger.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag