1949/​8691

Russisk ikon visende Ærkeengel omgivet af helgener, bl.a. Skt. Pavel, Skt. Aleksander og Skt. Nikito. I randen Ærkeengel og helgen. Øverst Kristus Pantokrator. Tempera på træ. 19. årh. 35,5×29,5.

Afslag på kanter. Mindre krakeleringer. Restaureret. Mindre afskalninger.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK