2437/​513

Tias Eckhoff (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)

“Cypres”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2078 g. (80)

Bestående af: 12 middagsknive L. 22,2., 12 middagsgafler L. 18,8., 1 middagsske L. 19,7., 12 frokostknive L. 20., 12 frokostgafler L. 17., 10 dessertskeer L. 17,9., 2 bouillonskeer L. 14,5., 10 kagegafler L. 14,8., 8 kaffeskeer L. 11,2., 1 steggaffel L. 21.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, nogle mærker fremstår mørkt udseende. Nogle knives stålblade med slitage i form af bl.a. mindre hak på kanter.

I Lyngby
Vur­dering

12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?