Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Portræt af komponist P. E. Lange-Müller (1850–1926) ved klaveret. 1909. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 87×71.
Udstillet: Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling”, oktober 1926 nr. 228.
Proveniens: M. og V. Lange-Müller (1926). Efterkommere af P. E. Lange-Müller.
Nærværende maleri er en gentagelse af et portræt af P. E. Lange-Müller fra 1908, som befinder sig på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot. Gentagelsen udførte Wegmann til familien Lange-Müller.
Maleriet har tidligere hængt på Sophienberg Slot i Hørsholm, som P. E. Lange-Müller og hustruen Ruth ejede i 1897–1922, og som var i Lange-Müller-familiens eje indtil 1986.
Komponisten Lange-Müller skrev både symfonier, orkesterstykker, serenader og mere end 200 sange. Han skrev også musikken til Holger Drachmanns “Der var engang”, hvor “Midsommervisen” indgår, kendt af de fleste danskere.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023