1816/9055
“Pax Marstal” kravelbygget skibsmodel af bemalt træ med rigning. L. 82 cm. H. 77 cm. inkl. base.
Proveniens: Kaj Schmidt, herefter erhvervet af nuværende ejer 1977.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Trip Trap's Maritime Samling, 19. april 2018
Vurdering
Hammerslag