1816/​9055

“Pax Marstal” kravelbygget skibsmodel af bemalt træ med rigning. L. 82 cm. H. 77 cm. inkl. base.

Proveniens: Kaj Schmidt, herefter erhvervet af nuværende ejer 1977.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Trip Trap's Maritime Samling, 19. april 2018

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK