Foto endnu ikke klar
884/​663

Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010)

“Life is a bowl of cherries”. Sign. “To Nana from Walasse 1972”. Sign. Ting '72 med titel på bagsiden. Akryl på kraftigt papir. 107×200.

Proveniens: Gave til Nanna Jorn, Asger Jorns sidste hustru.

I 1952 forlod Walasse Ting Shanghai for at søge nye veje i Paris. Som så mange andre af tidens kunstnere var han ludfattig og endvidere bolig- samt venneløs ved sin ankomst til byen. Gennem de næste 8 år opbyggede Ting tætte forhold - kunstneriske og private - med flere af CoBrA-kunstnerne, blandt andet Asger Jorn, som han var stærkt inspireret af i starten af sit virke.

“Der er ingen tvivl om, at Walasse Ting havde et særligt forhold til Danmark og de danske modernister, der prægede den europæiske kunstscene i 1950'erne og -60'erne. Hans venskab og samvirke med disse kunstnere øgede hans kunstneriske spændvidde og styrkede hans evne til at integrere og assimilere forskellige kunstsprog i sit eget” (Citeret fra Jesse Ting i artiklen “Hidtil ukendte værker af Walasse Ting udstilles i Paris”, Ritzau, 2017)

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag

330.000 DKK