2326/224
Evgeni Alexandrovich Lanceray (f. Skt. Petersborg 1848, d. sst. 1886)
Russisk skulptur af patineret bronze forestillende en stående kosak til hest. Sign. F. Shorsn (med kyrilliske bogstaver), muligvis F. Chopin og muligvis senere sign. H. 29 cm.
Minimal aldersslitage, inklusive rust i bunden samt manglende seletøj ved hestens højre side af mulen.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. juni 2023
Vurdering
Hammerslag