811/​408

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Købt i marts 2010 af Ny Carlsberg Glyptotek.

“Portræt af (senere Professor) Martin Hammerich (1811–1881), Knæbilled, en face. Siddende med korslagte Arme”. Sign. Const. H. 1835. Olie på lærred. 36×27.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 92.

1. juni 1835 skriver Constantin Hansen til sin søster Alvilde: “Dernæst har jeg arrangeret og optegnet Martin Hammerichs Portrait”. Den 18.-20. juni skriver han igen til søsteren: “Forresten har ieg meget travlt da ieg maa male lige til det sidste for at blive færdig med Hammerichs Portrait”.

Portrættet her vidner om påvirkningen fra Christen Købke.

Proveniens: Enkefru, professorinde Anna Mathea Hammerich, Iselingen (1901).

Martin Hammerich var en intelligent person, der især interesserede sig for filologi og mytologi. Han var med til at starte det liberale studentersamfund. Han blev i 1842 rektor for Borgerdydskolen, som han ledede i 42 år. Han var med til at reformere skoleundervisningen, en foregangsmand i mange henseender inden for undervisning og formidling af det danske modersmål.

Ældre Malerier, 10. marts 2010

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK