1248/1035
Ametystsmykkesæt bestående af et par øreskruer af 14 kt. guld samt broche og armbånd af guld, ustemplede, prydet med ovale facetslebne ametyster. Vægt 34 gr. Armbånd L. 17. 19. årh.s slutning. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparationer.
Smykker, 28. november 2012
Vurdering
Hammerslag
26 bud