2103/637
Niels Larsen Stevns (f. Gavnø v. St. Heddinge 1864, d. Frederiksberg 1941)
Absalon bygger Sorø kloster. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37×38.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Huller i hjørnerne og øverst i midten hidrørende fra tegnstifter.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud