2009/77
Bombéformet kommode af valnøddetræ og forgyldt træ. Plade af marmor. Dansk rokokoform i Mathias Ortmanns manér, 20. årh.s begyndelse. H. 74. B. 71. D. 50.
Almindelige brugs- og alderstegn. Enkelte småskader. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
32 bud