2008/970
Jacob Kjær, tilskrevet (f. 1896, d. 1957)
Armstol af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Antageligt udført hos snedkermester Jacob Kjær.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag