2040/757
Jean Dubuffet (f. Le Havre 1901, d. Paris 1985)
“Le Gitan” og “Le Gommeux”. Usign. To serigrafier i farver på plade. Del af en serie på 52 spillekort under betegnelsen Banque de L’Hourloupe, udgivet af Alecto, London, 1967. Bladstørrelse hver 25×16,5. (2)
Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.
Papiret er gulnet. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag