2040/​757

Jean Dubuffet (f. Le Havre 1901, d. Paris 1985)

“Le Gitan” og “Le Gommeux”. Usign. To serigrafier i farver på plade. Del af en serie på 52 spillekort under betegnelsen Banque de L’Hourloupe, udgivet af Alecto, London, 1967. Bladstørrelse hver 25×16,5. (2)

Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg.

Papiret er gulnet. Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
800 DKK
750 DKK