Richard Smeets (ed.), m.fl.
Adolphe Mouron Cassandre, m.fl. (f. Kharkow, Rusland 1901, d. Paris 1968)
“From Lithography to Photo-Offset”, 1955. Bog med tekst og grafik, heriblandt Adolphe Mouron Cassandre: “Philips Television”. Tryksign. A.M. Cassandre. 42×30.
Adolphe Mouron Cassandre's “Philips Television” tryk er kun blev lavet til Smeets, og trykket er aldrig genoptrykt andre steder.
Almindelig slidtage. Mindre folder og afrivninger i kanterne. Brugs- og håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
17 bud