2045/729
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj. Dekoreret med indridsninger i relief samt mørkebrun, mørkeblå og transparent glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Underside med enkelte små afskalninger i glasuren.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud