Foto endnu ikke klar
895/​623

Prince Henrik (f. Talence, Frankrig 1934, d. Fredensborg Slot 2018)

“Mains avec Coeur”, 2017. Sign. Henri. Dette er den original model. Bronze. Unika. H. 23

En stor udgave samt en mellemstørrelse i bronze er i privateje. Et eksemplar i mellemstørrelse står på Chateau Caix i Frankrig og en lille model i marmor står på Fredensborg Slot.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet af den nuværende ejer direkte fra Prins Henrik.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK