1738/1622
Tre pokaler af mundblæst, klart glas, cuppa slebet med Chr. IV's kronede monogram og årstal 1645, luftfyldt, kugleformet stamme på rund fodstykke. 20. årh.s begyndelse. H. 31,5. (3)
Den ene slibning delvis forgyldt. Stammer med glaspest.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
16 bud