Lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, skive og værk signeret Tavannes Watch Co., værk ref. 955, støvkapsel af forgyldt metal, graveret med medaljer. Samt lommeur af 18 kt. guld med sidetryk, støvkapsel af forgyldt metal. Vægt hhv. 89 og 84 g. Kassediam. hhv. 49 og 47 mm. Samt urkæde af 14k guld. Vægt 24 g. L. 27 cm. Urholder af messing medfølger. (3+1)
Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Tavannes: Skive med ridse. Plexiglas med slidt overflade. Bagkapsel med gravering ind- og udvendigt. Lommeur af 18 kt.: Defekt skive, manglende glas, bulet kasse. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
17 bud