2041/​319

Lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, skive og værk signeret Tavannes Watch Co., værk ref. 955, støvkapsel af forgyldt metal, graveret med medaljer. Samt lommeur af 18 kt. guld med sidetryk, støvkapsel af forgyldt metal. Vægt hhv. 89 og 84 g. Kassediam. hhv. 49 og 47 mm. Samt urkæde af 14k guld. Vægt 24 g. L. 27 cm. Urholder af messing medfølger. (3+1)

Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Tavannes: Skive med ridse. Plexiglas med slidt overflade. Bagkapsel med gravering ind- og udvendigt. Lommeur af 18 kt.: Defekt skive, manglende glas, bulet kasse. Kædering og krone ej guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

17 bud

10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK