2446/​868

Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)

Lænestol med stel af birk og armlæn af teak. Sæde og ryg betrukket med stribet uld. Forben med messingsko. Udført hos J.L. Møllers Møbelfabrik, 1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og defekter. Mindre defekter på gjorde.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

18 bud

118079 12.000 DKK
510262 (Autobud) 11.500 DKK
118079 11.500 DKK
510262 11.000 DKK
804524 (Autobud) 10.500 DKK
510262 10.000 DKK
804524 (Autobud) 8.000 DKK
118079 7.500 DKK
804524 (Autobud) 7.000 DKK
118079 6.500 DKK
804524 (Autobud) 6.000 DKK
118079 5.500 DKK
804524 (Autobud) 5.000 DKK
950466 4.800 DKK
804524 4.600 DKK
118079 4.400 DKK
801981 4.200 DKK
273374 4.000 DKK