2446/868
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Lænestol med stel af birk og armlæn af teak. Sæde og ryg betrukket med stribet uld. Forben med messingsko. Udført hos J.L. Møllers Møbelfabrik, 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og defekter. Mindre defekter på gjorde.
Vurdering
273374 |