Thorvaldur Skulason (f. Bordeyri 1906, d. 1984)
Uden titel. Sign. Þ. Skúlason 52. Olie på lærred. 91×96.
Proveniens: Kristin Skúlason, kunstnerens datter. Proveniens: Galleri Profilen, Aarhus. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020