2148/715
Fanny Garde (f. Nørre Løgum 1855, d. København 1928)
Cylindrisk vase/lampestel af porcelæn dekoreret med blomsterdekor i blå, hvide, grønne samt lysgule glasurer. Sign. monogram, 353. Udført hos Bing & Grøndahl. H. 24,5. Diam. 11,5.
Alderspatina, herunder enkelte ridser og mærker. Fodrand med reparationer på side og underside.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag