2148/​715

Fanny Garde (f. Nørre Løgum 1855, d. København 1928)

Cylindrisk vase/lampestel af porcelæn dekoreret med blomsterdekor i blå, hvide, grønne samt lysgule glasurer. Sign. monogram, 353. Udført hos Bing & Grøndahl. H. 24,5. Diam. 11,5.

Alderspatina, herunder enkelte ridser og mærker. Fodrand med reparationer på side og underside.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK