1831/2040
Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Tradition, ref. 9920. Mekanisk værk med manuelt optræk. Optrækskrone prydet med blå safir. Hvid “honey comp” skive med forgyldte visere og sorte romertal. Original rem af sort skind med C-spænde af 18 kt. guld. Urets diam. 33 mm. 1999.
Erklæring fra Urmager Henrik Ørsnes medfølger.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Armbåndsure, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag