Dansk maler, 18. årh.
Erindringsblad om en ung piges optagelse i en nonneordenen. Usigneret. Gouache på papir monteret på træ. Lysmål 22×17. Barok-ramme.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.
Ung pige i nonnedragt stående med bønnebog foran et bord med kranie, hvorover Kristus på korset. Omkranset af ramme med påskrift: Maria Seraphina AS Theresia Filia Primogenita, Cornely. Hermanni A Coppenhagen. Herunder kronet våbenskjold holdt af to mænd. Herunder marmoreret sokkel med påskrift: Eingekleidet in Collen Bey Denen Discalceatessen In Der Schnurgas: Den 7ten Februarie 1762. Alters 15 Jahr und 3 Tag. Profession den 8ten Februarie 1763.
Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
10 bud