2425/​7536

Ludovica Thornam (f. Horsens 1853, d. København 1896)

Portræt af Niels Ravnkilde (1823–1890). Sign. L. Thornam Roma 1888. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 38,5×31. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A36).

Som formand i en årrække for Skandinavisk Forening kom komponisten Niels Ravnkilde i personlig kontakt med de fleste danske kunsterne i Rom. Det er formentlig her, han har mødt den danske kunster Ludovica Thornam, der var i Italien med sin søster der også var maler, Emmy Thornam (1852–1930), fra 1887–1888. Selvom Ravnkilde ikke havde sin hverdag i Skandinavisk Forening, deltog han altid i festlighederne i weekenden – som oftest med musikalske indslag. I nærværende portræt af Ravnkilde har Ludovica Thornam netop også fint indfanget Ravnkilde rolig, men smilende foran klaveret.

Niels Ravnkildes portræt findes udført af flere kunstnere i Skandinavisk Forenings samling – se. f.eks. også maleren Frederik Christian Lunds portræt af ham med katalognummer 2425/7523.

Papiret er gulnet en smule. Rester af papir fra tidligere montering.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK