2004/1113
Art déco safir- og diamantarmbånd af 14 kt. hvidguld prydet med talrige facetslebne safirer samt talrige old-mine-cut diamanter på i alt ca. 1,20 ct. L. 18 cm. Front ca. 7×1,6 cm. Vægt ca. 17,5 g. 20. årh.s begyndelse.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 22. januar 2020
Vurdering
Hammerslag