2045/290
To skåle og fad af fajance, dekorerede i polykrome farver med blomster. Kellinghusen. 19. årh. Diam. 22–31. (3)
Fad med længere gennemgående revne. Den ene skål restaureret. Den anden med hårrevner under bund. Kanthak og glasurafskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag