2045/​290

To skåle og fad af fajance, dekorerede i polykrome farver med blomster. Kellinghusen. 19. årh. Diam. 22–31. (3)

Fad med længere gennemgående revne. Den ene skål restaureret. Den anden med hårrevner under bund. Kanthak og glasurafskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK