2434/​504

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Cirkulær frugtskål af sølv med hamret overflade. Stamme smedet med stiliseret reliefdekor. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1936. Vægt 763 g. H. 11,7. Diam. 24,5.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker - fortrinsvis indvendigt.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

14 bud

821992 (Autobud) 3.400 DKK
800608 3.400 DKK
821992 (Autobud) 3.200 DKK
800608 3.000 DKK
821992 (Autobud) 2.900 DKK
800608 2.800 DKK
821992 2.700 DKK
1093133 (Autobud) 2.600 DKK
327644 2.500 DKK
1093133 (Autobud) 2.400 DKK
327644 2.300 DKK
1093133 2.200 DKK
1002919 2.100 DKK
828522 2.000 DKK