2418/824
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Lænestol af forkromet stål, drejefunktion. Sæde og ryg af rødt stof. Hynde og nakkepude betrukket med rødt, dybthæftet skind. Formgivet 1969. Udført og mærket hos DUX.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Metalbeslag ved nakkepude mangler.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud