905/​283

Dansere og musikere underholder et fornemt selskab, som sidder på et tæppe. Indien, Company School, 19. årh.s begyndelse. Vandfarve og gouache. Papir str. ca. 28×47 cm.

Provenance: Antique dealer Holger Ferlov-thence by descent.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK