905/283
Dansere og musikere underholder et fornemt selskab, som sidder på et tæppe. Indien, Company School, 19. årh.s begyndelse. Vandfarve og gouache. Papir str. ca. 28×47 cm.
Provenance: Antique dealer Holger Ferlov-thence by descent.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag