1927/17
Flamsk maler, 17. årh.
En landsby i brand efter lynnedslag. Usigneret. Olie på lærred. 82×96.
Krakeleringer. Enkelte reparationer/retoucheringer. Trænger til rensning. Lærredet bør strammes op.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
Vurdering
Hammerslag