Gun Gordillo (f. Lund 1945)
“Plumbum Plexi”. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 88. Lysrelief med neonrør, bly, akryl, granit og træ på plade. 150×100×10.
Proveniens: Købt af nuværende ejer direkte af kunstneren.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018