1838/​1578

Canton lysestage af emalje på kobber, dekoreret i farver med blomster og symboler, tre vaser af porcelæn, de to dekorerede med transferprint, den sidste i emaljefarver med blomster i kartouch på gul grund, samt to thekander af porcelæn, den ene firsidet, dekoreret med fugle og inskription samt bladværk på celadon grund. 19.-20. årh. Lysestage H. 16,5. Vaser H. 19 og 20. Thekander H. 16 og 18. (6)

Lysestager mangler øverste del, fremstår med afslag på emalje. Gul vase boret i bunden. Celadon thekander med revne og hårrevne.

Varia, 20. september 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

250 DKK