857/​29

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Erhvervet af Skagens Museum i juni 2015.

“Mor fortæller for de Smaa”. Sign. V. Johansen 92. Olie på lærred. 83×68.

Udstillet: Charlottenborg 1892 nr. 284.

Guildhall, London, Corporation of London Art Gallery, “Exhibition of a Selection of Works by Danish Painters” 1907 no. 241 med titlen “Children playing in the dusk”.

Proveniens: Bankkasserer Johannes Simmelkiær og hustru, auktion 1926 nr. 18 her med titlen: “Mørkningstimen”.

Viggo Johansen var i sine tidlige år som maler inspireret af ældre hollandsk malerkunst og nature morte scener. Efter at han havde besøgt Skagen i 1875 og i 1880 giftede sig med Anna Anchers kusine Martha og stiftede familie blev han foretrukne motiv interiører med familien i centrum. Farveholdningen er ofte stemningsmættet med afdæmpede farver og enkelte lyseffekter som i nærværende maleri, hvor hustruen Martha fortæller historier for 3 af familiens 6 børn ved ildskæret fra kakkelovnen.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 2. juni 2015

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK