2039/35
To russiske ikoner. Tre helgener. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. Ca. 1800. 30×25. Gudsmoder ikon, tempera på forgyldt baggrund. 20. årh. 26,5×22.(2)
30×25: Afslag på kanter. Mindre krakeleringer. Restaureret. 26,5×22: Enkelte ridser/slitage på front.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag