2039/​35

To russiske ikoner. Tre helgener. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. Ca. 1800. 30×25. Gudsmoder ikon, tempera på forgyldt baggrund. 20. årh. 26,5×22.(2)

30×25: Afslag på kanter. Mindre krakeleringer. Restaureret. 26,5×22: Enkelte ridser/slitage på front.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

(Autobud) 1.700 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK