Otto Weber (f. Berlin 1832, d. London 1888)
Fårehyrdinde i en skov. Sign. Otto Weber. Olie på lærred. 94×69.
Otto Weber var en tysk genre- og landskabsmaler. I begyndelsen af 1860'erne rejste han til Bretagne og var én af de første, der malede i Pont-Aven. Han er blandt andet kendt for sine romantiske fremstillinger af hverdagslivet på landet, som i nærværende maleri, hvor han skildrer en smuk ung fårehyrdinde i skoven med sine får.
Ældre malerier, 10. juni 2024