2249/​535

Hjalmar Bull (f. Christiania (Oslo) 1883, d. Danmark 1961)

Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97×131.

Udstillet: “Hjalmar Bull”, Schäffergården, Fondet for Norsk-Dansk Samarbejde, Gentofte, november - december 2017. Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie og ikke tidligere udbudt til salg.

Talrige krakeleringer. Flere afskalninger. Mindre misfarvninger. Et hul efter tegnestift.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag