Hjalmar Bull (f. Christiania (Oslo) 1883, d. Danmark 1961)
Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97×131.
Udstillet: “Hjalmar Bull”, Schäffergården, Fondet for Norsk-Dansk Samarbejde, Gentofte, november - december 2017. Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie og ikke tidligere udbudt til salg.
Talrige krakeleringer. Flere afskalninger. Mindre misfarvninger. Et hul efter tegnestift.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022