903/87
Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
“Første Dag ude efter Sygdommen”. Sign. C. D. Sorö 1900. Olie på lærred. 38 × 36.
Udstillet: Charlottenborg 1900 nr. 100.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2228.
Malerier og tegninger, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag