1417/138
Barok standur i kasse af hvidmalet træ, urskive af tin med romer- og arabertal. Urskive med gennembrudte hjørneornamenter af bronze. Værk med sekundviser. Plakette sign. Peter Matthiesen. 18. årh.s første halvdel. H. 267. B. 53. D. 29.
Condition
Wear due to age and use. We do not guarantee for the functionality. Pendulum, weights and key for door enclosed. Later painted.
Auction
Paintings and furniture, 21 April 2014
Category
Estimate
Sold
Price realised
13 bids
When | Bidder | Bid |
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||