1417/138
Barok standur i kasse af hvidmalet træ, urskive af tin med romer- og arabertal. Urskive med gennembrudte hjørneornamenter af bronze. Værk med sekundviser. Plakette sign. Peter Matthiesen. 18. årh.s første halvdel. H. 267. B. 53. D. 29.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder, pendul og nøgle til dør medfølger. Senere malet.
Ældre malerier og møbler, 21. april 2014
Vurdering
Hammerslag
13 bud