1839/​522

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Fritstående skrivebord af palisander, sarg med fire integrerede skuffer. Model 93–4. Formgivet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72,5. L. 175. B. 75.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet. Indsat to lus i finér.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK