Knud Møller
“Patricia”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos W. & S. Sørensen. Vægt eksklusive dele med stål 1853 g. (57)
Bestående af: 9 middagsknive, 12 middagsgafler, 9 middagsskeer, 9 dessertskeer, 7 kagegafler, 5 kaffeskeer, 1 teske, 1 pålægsgaffel, 1 pålægsgaffel med stål, 2 små servietringe (indvendig B. 4,4), 1 serveringsske L. 20,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle knives hules skafter med små buler for ender. Enkelte gaflers spidser med små ujævnheder. Følgende dele indgraveret hhv. “Helle 18.10.70” / “Helle 18.10.1970”: 1 middagskniv, 1 middagsgaffel, 1 middagsske og teske.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
12 bud