921/​94

Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)

Kunstnerens selvportræt. Sign. Eduard Lehmann, København 1846. Med dedikation i bly fra kunstneren: “Til mine Venner i Rom!”. Bly på papir. Bladstørrelse 28,5×21. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 30, omtalt s. 52, afb. s. 51.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 12).

Sammen med vennen og malerkollegaen Julius Friedlænder (1810–1861) tog Edvard Lehmann på en toårig dannelsesrejse til Italien. Da de ankom til Rom i 1843, blev de velmodtaget af deres danske kunstnerkollegaer, som heriblandt talte malerne Constantin Hansen (1804–1880), Peter Raadsig (1806–1886) samt billedhuggeren Peter Petersen (1810–1892). I Rom beskæftigede Lehmann sig især med genremaleriet, mens han hjemme i København var fuldt beskæftiget med at udføre vellignende portrætter på bestilling. Lehmann havde en sans for detaljer, og han formåede hurtigt at overskue en situation og gengive den. Hans tekniske evner og rige detaljegengivelse kom særligt til udtryk i hans tegninger udført med pen eller bly. Dette understreges i nærværende selvportræt, hvor kombinationen af bløde og hårde blyantsstrøg i en høj grad af realisme gengiver det blankt skinnende og velfriserede hår. Selvportrættet er signeret og dateret Kjøbenhavn 1846 og dedikeret med hilsenen ”Til mine Venner i Rom!” og er formentlig lavet til ovenstående kunstnerkollegaer som et minde om Lehmann, efter at han forlod Rom i 1844.

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel