To tabatierer, den ene af buxbom, udskåret med kong Neptun trukket af søheste. L. 7 cm; den anden af lak, låget prydet med motiv fra Julirevolutionen i Paris 1830. Diam. 9 cm. 19. årh. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Tabatieren af udskåret buxbom fremstår med defekt hængsel.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021