Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)
Uden titel. Sign. Köpcke, Feb. 60; sign. og dateret på bagsiden. Olie på pap. 100×70.
Udstillet: Kunstpavillionen, Esbjerg, juni-juli 1987, kat. nr. 10. Udstillet: Kunstforeningen Gl. Strand, København, januar 1988, kat. nr. 10. Udstillet: “Action and Remains - Al Hansen & Arthur Köpcke”, Kunsthal Charlottenborg, København 2008, geng. i kat. som nr. 018, s. 141.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016